2013年2月15日星期五

RPH BM TAHUN 4



Tarikh                         :           3.8.10
Masa                          :           8:45-9:45
Tahun                         :           4
Bilangan murid        :           25 orang
Mata pelajaran          :           Bahasa Melayu
Tema/                  :       kepentingan hidung
Tajuk                :   Kesihatan
Hasil pembelajaran:
Fokus utama         :
5.1  Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 3(i)  Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Fokus sampingan
1.5  Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat.
Aras(2) Menerangkan fakta dan mesej yang terdapat dalam bahan.

Objektif:
Pada akhir pembelajaran ,murid dapat:
1.    membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul..
2menjawab betul 3 soalan daripada 5 soalan berdasarkan petikan.
3.  menjawab betul 3 soalan daripada 5 soalan Kata hubung.


Sistem bahasa:
            Tatabahasa   :           Kata hubung
            Kosa kata      :     lendir,organ,kuman,paru-paru.

Pengisian kurikulum
            Ilmu pengetahuan –Sains perubatan
            Nilai – Kebersihan fizikal dan mental
            Kemahiran Bernilai tambah
            Kemahiran berfikir:  Menjana idea
Belajar cara belajar – Perbincangan
Bahan Bantu mengajar:
Buku teks,kertas kerja.

Pengetahuan Sedia ada murid:
Murid pernah belajar bahagian hidung semasa dalam matapelajaran Sains.





Langkah/masa
Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
Catatan
Set induksi
(5 minit)
Bahagian hidung
1.    Guru suruh murid pegang bahagian yang disebut .
2.    Murid yang betul akan diberi galakan.

Teknik:permainan



Langkah 1   (10  minit)



Teks : Fungsi hidung

















1.    Guru meminta murid mengeluarkan buku teks Bahasa Melayu.
2.    Guru akan membaca teks dan murid akan mengikut.
3.    Murid-murid diminta membaca teks secara individu dan kumpulan .
4.    Guru menerangkan maksud ayat-ayat yang dibaca.



Bahan bantu mengajar: Buku teks Bahasa Melayu


Teknik:
Bacaan mekanis
Langkah 2
( 20 minit)
Perbincangan kumpulan: Mengenal pasti maklumat penting
1.     Guru membahagikan murid kepada  kumpulan.
2.     Setiap kumpulan diedarkan kertas kerja.
3.     Guru akan meronda dan memberi bimbingan jika perlu.
4.     Tamat perbincangan, wakil kumpulan diminta membentangkan hasil perbincangan.
5.     Guru akan membimbing dan membetulkan jawapan jika perlu.

Teknik:
perbincangan kumpulan

Belajar cara belajar



Konsep 5p:
1.    Penggabungjalinan
2.    Penyerapan (berkaitan dengan Sains perubatan)
Langkah 3
( 20 minit   )
Tatabahasa: Kata hubung
1.    Guru akan memberi definisi Kata hubung .
2.    Setiap kumpulan diedarkan  kertas kerja tatabahasa.
3.    Guru akan meronda dan memberi bimbingan.
4.    Wakil kumpulan diminta untuk menulis jawapan masing-masing di papan tulis.
5.    Guru  membimbing murid untuk membuat pembetulan jika ada kesilapan.
Teknik:
Perbincangan kumpulan

Menjana idea

Konsep 5p:
Pengayaan (memberi latihan tambahan kepada murid)
Penutup
(5 minit)
Rumusan: Kognitif
Aktiviti susulan: latihan
1.    Murid akan dibimbing oleh guru untuk membuat rumusan tentang pelajaran hari ini.
2.    Latihan akan diedarkan oleh guru sebagai kerja rumah.
Membuat latihan buku latihan dan aktiviti .



没有评论:

发表评论